Сряда, 11.12.2013, от 19:00 в "Аделанте" (София, ул. Гурко 27, сградата във вътрешния двор). Вход свободен.
С удоволствие Ви каним на премиерна прожекция на един рядък документален филм, преведен за първи път на български – "Корнелиус Касториадис, автономия и провалът на марксизма"(1984) от архива на гръцката национална телевизия.
Филмът разказва за живота и творчеството на Корнелиус Касториадис и неговия завой от марксизма към идеите на автономията.
Централна роля във филма играе концепцията за автономия. Представени са два исторически момента на автономни общества – древната Атинска демокрация и средновековните европейски градове. Демокрацията в Древна Атина оформя идеите на големия философ и неговите дефиниции за пряка демокрация и автономия.
Какво означава „политика”? Какво означава „революция” за нас днес? Каква е кризата на западните общества? На тези въпроси Касториадис търси отговори цял живот. Но за да намери такива, той се отказва от всички готови идеологически решения и решава да не спазва догмите. Във филма е представена неговата критика както на капиталистическата система днес, така и на съветския режим и марксизма. „Днес дилемата е да бъдеш марксист или революционер” твърди той. На тази безизходица той ни предлага алтернативата на самоуправлението и автономията.
Корнелиус Касториадис е гръко-френски философ, икономист и психоаналитик. Неговият интерес и обединяване на толкова много когнитивни области като философия, политика, психоанализа, икономика и биология, го превръщат в един от най-важните философи на 20 в.
Основна роля в неговото творчество играе концепцията за автономия, социална и индивидуална, до такава степен, че е наричан „Философът на автономията”. Етимологически, терминът автономия означава състояние, в което едно общество създава собствените си закони и институции.
Той живее през по-голямата част от живота си във Франция, където, заедно с личности като Лиотар, Ги Дебор и Льофор, става съосновател на списанието „Социализъм или Варваризъм”, чиито текстове и мисли оказват силно влияние върху бунтовните студенти от май ’68. Автор на „Въображаемата институция на обществото” – творба, която провокира огромна експлозия на нашите навици, експлозия на свободната мисъл. Творба, която представлява сама по себе си интелектуален май ’68. И точно като него, тази творба на Касториадис не може да бъде лесно забравена.
На 26 декември се навършват 16 години от смъртта му.
Език: Гръцки
Субтитри: Български
Времетраене: 57мин.
Година: 1984
След прожекцията ще последва отворена дискусия по темите, засегнати във филма.