ПРЕПОРЪЧВАМЕ ТОЗИ ФИЛМ НА ВСИЧКИ, ИНТЕРЕСУВАЩИ СЕ ОТ ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ. ТУК МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ НА РАБОТНОТО МЯСТО В ДЕЙСТВИЕ.
FaSinPat – Fábrica Sin Patrón / ФАСИНПАТ – Фабрика без собственик (2004)
Аржентинските управлявани от работниците фабрики са пример за работниците от цял свят, че служителите могат да водят бизнеса много по-добре без шефове и собственици. Този нов феномен – работниците да завладяват работните си места започва през 2000 г. През последните години в цялата страна хиляди предприятия са затворени и милиони работници остават на улицата. Този случай е показателен, че има път към еманципирано общество без експлоатация.
Като най-голямата окупирана фабрика в Аржентина, при това още от 2001 г., теракотената фабрика ЗАНОН, намираща се в Патагонската провинция Наукен, дава препитание на 470 работника. Освен че заедно с останалите около 180 предприятия тя дава работа на 10 000 служителя, занонският случай предефинира и основите на производствените процеси – без работници шефовете не могат да въртят бизнес, а без босове работниците могат да работят даже по-добре. Тези прецеденти са принудени да съществуват вътре в капиталистическата система и доказват възможността за нов начин на производство.
През 2001 г. собствениците на Занон решават да го затворят и да уволнят работниците без да им заплатят просрочените с месеци заплати, нито пък обезщетения, като начало на това дава стачката през 2000 г. Собственикът Луиджи Занон с дългове от над 75 млн. долара към публични и частни кредитори, масово започва да уволнява и най-накрая затваря фабриката през 2001. През октомври същата година работниците обявяват, че предприятието е под техен контрол. Те лагеруват извън завода четири месеца подред и частично блокират магистралата, водеща към областния център Неукен. В това време съдът постановява, че работниците могат да продадат останалата на склад стока. След като тя свършва на 2 март 2002 г., работническият съвет решава да започне производство без собственика.